Home / TVS Diodes / 1.5KE33CA-AQ
minImg
1.5KE33CA-AQ
Diotec Semiconductor
Product No:
1.5KE33CA-AQ
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
Axial
Description:
TVS, D5.4X7.5, 28.2V, 1500W, B
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -50°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 34A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 31.4V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45.7V
Package / Case Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28.2V