Home / TVS Diodes / 1.5KE36CAE3/TR13
minImg
1.5KE36CAE3/TR13
Microsemi Corporation
Product No:
1.5KE36CAE3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
CASE-1
Description:
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC CASE-1
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 30A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 34.2V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package CASE-1
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 49.9V
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 30.8V