Home / TVS Diodes / 1.5KE51A-E3/73
minImg
1.5KE51A-E3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5KE51A-E3/73
Package:
1.5KE
Description:
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC 1.5KE
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 21.4A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 48.5V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package 1.5KE
Series TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 70.1V
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43.6V