1.5KE51CAH
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5KE51CAH
Package:
DO-201
Description:
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC DO201
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 22A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 48.5V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-201
Series Automotive, AEC-Q101, 1.5KE
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 70.1V
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43.6V