Home / TVS Diodes / 1.5KE68CA-TP
minImg
1.5KE68CA-TP
Micro Commercial Co
Product No:
1.5KE68CA-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
DO-201AE
Description:
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO201AE
In Stock : 1190
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) -
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 64.6V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-201AE
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 92V
Package / Case DO-201AE, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58.1V