Home / TVS Diodes / 1.5KE68CHE3/54
minImg
1.5KE68CHE3/54
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
1.5KE68CHE3/54
Package:
1.5KE
Description:
TVS DIODE 55.1VWM 98VC 1.5KE
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.3A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 61.2V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 1.5KE
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 98V
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 55.1V