1.5KE75CA
Diotec Semiconductor
Product No:
1.5KE75CA
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
Axial
Description:
TVS, 64.1V, 1500W Bi
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -50°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 71.3V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 103V
Package / Case Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 64.1V