15KP260CA
MDE Semiconductor Inc
Product No:
15KP260CA
Manufacturer:
MDE Semiconductor Inc
Package:
P600
Description:
TVS DIODE BP 260VRWM 416.7VC
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 36.2A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 290.4V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Product Status Active
Supplier Device Package P600
Series 15KP
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 416.7V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 260V