15KP58CA
Solid State Inc.
Product No:
15KP58CA
Manufacturer:
Solid State Inc.
Package:
Axial
Description:
15KW TVS BIDIRECTIONAL
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 160A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 64.4V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Series 15KP
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 94V
Package / Case Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 58V