15KP60A-TP
Micro Commercial Co
Product No:
15KP60A-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package:
R-6
Description:
TVS DIODE 60VWM 97.3VC R6
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) -
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Product Status Active
Supplier Device Package R-6
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 97.3V
Package / Case R-6, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V