15KPA150C
Littelfuse Inc.
Product No:
15KPA150C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
P600
Description:
TVS DIODE 150VWM 254VC P600
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 62.4A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 158V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package P600
Series 15KPA
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 254V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 150V