15KPA160
Littelfuse Inc.
Product No:
15KPA160
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
P600
Description:
TVS DIODE 160VWM 271.53VC P600
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 58.4A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 168.48V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package P600
Series 15KPA
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 271.53V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V