15KPA160A
SMC Diode Solutions
Product No:
15KPA160A
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package:
P600
Description:
TVS DIODE 160VWM 258.6VC P600
In Stock : 3200
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 800
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 58.4A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 178.7V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Product Status Active
Supplier Device Package P600
Series 15KPA
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 258.6V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V