15KPA180A
SMC Diode Solutions
Product No:
15KPA180A
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Description:
TVS DIODE 180VWM 288.5VC P600
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 52.3A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 201.1V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 288.5V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 180V