15KPA36A-B
Littelfuse Inc.
Product No:
15KPA36A-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
TVS DIODE 36VWM 59.8VC P600
In Stock : 44
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 252.5A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 40.2V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 59.8V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36V