15KPA70-B
Littelfuse Inc.
Product No:
15KPA70-B
Description:
TVS DIODE 70VWM 119.28VC P600
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 132.9A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 73.71V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 119.28V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V