15KPA85-B
Littelfuse Inc.
Product No:
15KPA85-B
Description:
TVS DIODE 85VWM 144.48VC P600
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 109.7A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 89.51V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 144.48V
Package / Case P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V