15KPE120A
Eaton - Electronics Division
Product No:
15KPE120A
Package:
Axial
Description:
TVS DIODE 120VWM 192.3VC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 78.5A
Applications Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 133V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 15000W (15kW)
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Series 15KPE
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 192.3V
Package / Case Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 120V