Home / TVS Diodes / 1.5SMC180CA/TR13
minImg
1.5SMC180CA/TR13
YAGEO
Product No:
1.5SMC180CA/TR13
Manufacturer:
YAGEO
Package:
DO-214AB (SMC)
Description:
1.5SMC, DO-214AB, 154V, 246V, RE
In Stock : 2942
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.2A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 171V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Series 1.5SMC
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 246V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 154V