Home / TVS Diodes / 1.5SMC91CAHR7G
minImg
1.5SMC91CAHR7G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5SMC91CAHR7G
Package:
DO-214AB (SMC)
Description:
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO214AB
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 12.6A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 86.5V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package DO-214AB (SMC)
Series Automotive, AEC-Q101, 1.5SMC
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 125V
Package / Case DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 77.8V