16-350-LPI
Signal Transformer
Product No:
16-350-LPI
Manufacturer:
Signal Transformer
Description:
PWR XFMR SEMI-TORO 6VA TH
In Stock : 93
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Center Tap No
Termination Style PC Pin
Height - Seated (Max) 22.70mm
Voltage - Primary 115V, 230V
Voltage - Isolation 4000Vrms
Secondary Winding(s) Dual
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 60.20mm L x 42.10mm W
Product Status Active
Current - Output (Max) Parallel 700mA, Series 350mA
Weight 0.39 lb (176.9 g)
Primary Winding(s) Dual
Series LPI
Type Semi-Toroidal
Power - Max 6VA
Mfr Signal Transformer
Package Box
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 8V, Series 16V