160335K250Q
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
160335K250Q
Description:
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.886" (22.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series 160
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 160V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 3.3 µF