160R-152GS
API Delevan Inc.
Product No:
160R-152GS
Description:
FIXED IND 1.5UH 475MA 560MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Q @ Freq 36 @ 7.9MHz
Height - Seated (Max) 0.080" (2.03mm)
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 475 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 560mOhm Max
Inductance 1.5 µH
Package / Case 2-SMD
Frequency - Self Resonant 120MHz