160R-222FS
API Delevan Inc.
Product No:
160R-222FS
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 2.2UH 370MA 930MOHM SM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Q @ Freq 36 @ 7.9MHz
Height - Seated (Max) 0.080" (2.03mm)
Tolerance ±1%
Current Rating (Amps) 370 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 930mOhm Max
Inductance 2.2 µH
Series 160R
Type -
Package / Case 2-SMD
Frequency - Self Resonant 98MHz