160R-271HS
API Delevan Inc.
Product No:
160R-271HS
Description:
FIXED IND 270NH 1.025A 120 MOHM
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 25 MHz
Q @ Freq 50 @ 25MHz
Height - Seated (Max) 0.080" (2.03mm)
Tolerance ±3%
Current Rating (Amps) 1.025 A
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 120mOhm Max
Inductance 270 nH
Package / Case 2-SMD
Frequency - Self Resonant 290MHz