160YK10MEFC8X11.5
Rubycon
Product No:
160YK10MEFC8X11.5
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 83 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series YK
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 124.5 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 10 µF