1638R-08J
API Delevan Inc.
Product No:
1638R-08J
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 390UH 117MA 16.3OHM TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 790 kHz
Q @ Freq 65 @ 790kHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 117 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 16.3Ohm Max
Inductance 390 µH
Series 1638R
Type Molded
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 4.5MHz