16MH510MEFC4X5
Rubycon
Product No:
16MH510MEFC4X5
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
In Stock : 4201
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 20 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series MH5
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 30 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 10 µF