16MS747MEFCTZ5X7
Rubycon
Product No:
16MS747MEFCTZ5X7
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 73 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series MS7
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 109.5 mA @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 47 µF