16R090BU
Littelfuse Inc.
Product No:
16R090BU
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 16V 900MA RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 16V
Current - Hold (Ih) (Max) 900 mA
Height - Seated (Max) 0.480" (12.20mm)
Approval Agency cURus, TUV
Current - Max 40 A
Lead Spacing 0.201" (5.10mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.291" L x 0.118" W (7.40mm x 3.00mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 180 mOhms
Series POLY-FUSE®, USBR
Type Polymeric
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Resistance - Initial (Ri) (Min) 70 mOhms
Mfr Littelfuse Inc.
Current - Trip (It) 1.8 A