16RX30220M8X16
Rubycon
Product No:
16RX30220M8X16
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 130°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 130°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Series RX30
Package / Case Radial, Can
Mfr Rubycon
Capacitance 220 µF