16STRGRATXL250
Remington Industries
Product No:
16STRGRATXL250
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG GRAY 250'
In Stock : 49
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 125°C
Cable Type Hook-Up, Automotive
Jacket (Insulation) Material Polyethylene (XLPE)
Product Status Active
Wire Gauge 16 AWG
Series TXL
Length 250.0' (76.2m)
Voltage 60V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 19/29
Conductor Material Copper, Bare
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Gray
Package Box
Jacket (Insulation) Diameter 0.088" (2.24mm)