16STRGREGXL250
Remington Industries
Product No:
16STRGREGXL250
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG GREEN 250'
In Stock : 43
User Guide
Operating Temperature 125°C
Cable Type Hook-Up, Automotive
Jacket (Insulation) Thickness 0.019" (0.48mm)
Jacket (Insulation) Material Polyethylene (XLPE)
Product Status Active
Wire Gauge 16 AWG
Ratings -
Series GXL
Length 250.0' (76.2m)
Voltage 60V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 19/29
Conductor Material Copper, Bare
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Green
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.102" (2.59mm)