16SVPG1200M
Panasonic Electronic Components
Product No:
16SVPG1200M
Description:
CAP ALUM POLY 1200UF 20% 16V SMD
In Stock : 973
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension -
Ripple Current @ Low Frequency 350 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 7mOhm
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series OS-CON™, SVPG
Type Polymer
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 7 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 1200 µF