Home / SCRs / 16TTS08FP
minImg
16TTS08FP
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
16TTS08FP
Package:
TO-220AB Full-Pak
Description:
SCR 800V 16A TO220AB FP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Off State (Max) 500 µA
Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA
SCR Type Standard Recovery
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 60 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.4 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 10 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-220AB Full-Pak
Voltage - Off State 800 V
Series -
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package Tube
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A
Base Product Number 16TTS08
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 200A @ 50Hz