Home / SCRs / 16TTS08S
minImg
16TTS08S
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
16TTS08S
Package:
TO-263AB (D²PAK)
Description:
SCR 800V 16A D2PAK
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Off State (Max) 500 µA
Current - Hold (Ih) (Max) 100 mA
SCR Type Standard Recovery
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 60 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.4 V
Current - On State (It (AV)) (Max) 10 A
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-263AB (D²PAK)
Voltage - Off State 800 V
Series -
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package Tube
Current - On State (It (RMS)) (Max) 16 A
Base Product Number 16TTS08
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 200A @ 50Hz