16TZV10M4X6.1
Rubycon
Product No:
16TZV10M4X6.1
Manufacturer:
Rubycon
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
In Stock : 258
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 28.8 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings AEC-Q200
Series TZV
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 90 mA @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 10 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 1.35 Ohms