16UL1015STRYEL25
Remington Industries
Product No:
16UL1015STRYEL25
Description:
HOOK-UP STRND 16AWG YELLOW 25'
In Stock : 46
User Guide
Operating Temperature 105°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.030" (0.76mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status Active
Wire Gauge 16 AWG
Ratings UL Style 1015
Series -
Length 25.00' (7.62m)
Voltage 600V
Jacket Color Yellow
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.124" (3.15mm)