16UL1061STRBLA250
Remington Industries
Product No:
16UL1061STRBLA250
Description:
#16 UL1061 300V WIRE BLA 250'
In Stock : 50
User Guide
Operating Temperature 80°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.010" (0.25mm)
Product Status Active
Wire Gauge 16 AWG
Ratings UL Style 1061
Series -
Length 250.0' (76.2m)
Voltage 300V
Jacket Color Black
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.080" (2.03mm)