16ZL680MEFC8X20
Rubycon
Product No:
16ZL680MEFC8X20
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 687.5 mA @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series ZL
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.25 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 680 µF
Package Bulk
Impedance 41 mOhms