17-I140B-C
Qualtek
Product No:
17-I140B-C
Manufacturer:
Qualtek
Description:
CBL TIE LOCKING BLK 40LBS 5.51"
User Guide
Tensile Strength 40 lbs (18.14 kg)
Storage/Refrigeration Temperature -
Color Black
Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Obsolete
Series 17
Wire/Cable Tie Type Standard, Locking
Shelf Life Start -
Mfr Qualtek
Features UV Resistant
Shelf Life -
Length - Actual 0.459' (140.00mm, 5.51")
Package Bulk
Width 0.141" (3.58mm)
Length - Approximate 5.5"
Bundle Diameter 1.30" (33.00mm)