17-M160N-M
Qualtek
Product No:
17-M160N-M
Manufacturer:
Qualtek
Description:
CBL TIE LOCKING NAT 18LBS 6.3"
User Guide
Tensile Strength 18 lbs (8.16 kg)
Storage/Refrigeration Temperature -
Color Natural
Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Obsolete
Series 17
Wire/Cable Tie Type Standard, Locking
Shelf Life Start -
Mfr Qualtek
Features -
Shelf Life -
Length - Actual 0.525' (160.00mm, 6.30")
Package Bulk
Width 0.098" (2.50mm)
Length - Approximate 6.25"
Bundle Diameter 1.56" (39.80mm)