170335J250ZF
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
170335J250ZF
Description:
CAP FILM 3.3UF 5% 250VDC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.827" Dia x 1.299" L (21.00mm x 33.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 18 mOhms
Ratings -
Series 170
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 200V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 3.3 µF