170474J250JE
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
170474J250JE
Description:
CAP FILM 0.47UF 5% 250VDC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.413" Dia x 1.102" L (10.50mm x 28.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 35 mOhms
Ratings -
Series 170
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 200V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.47 µF