170563J630GE
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
170563J630GE
Description:
CAP FILM 0.056UF 5% 630VDC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.354" Dia x 1.102" L (9.00mm x 28.00mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series 170
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 250V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.056 µF