170564J630ZF
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
170564J630ZF
Description:
CAP FILM 0.56UF 5% 630VDC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.827" Dia x 1.299" L (21.00mm x 33.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 26 mOhms
Ratings -
Series 170
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 250V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.56 µF