173-E15-213R141
NorComp Inc.
Product No:
173-E15-213R141
Manufacturer:
NorComp Inc.
Description:
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SLDR
User Guide
Dielectric Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 5A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.283" (7.20mm)
Mfr NorComp Inc.
Contact Material Copper
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C