174-E50-213R461
NorComp Inc.
Product No:
174-E50-213R461
Manufacturer:
NorComp Inc.
Description:
CONN D-SUB RCPT 50POS R/A SLDR
In Stock : 82
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Dielectric Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Shell Material, Finish Steel, Nickel Plated
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 5A
Contact Finish Gold
Contact Type Signal
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Wire Gauge -
Backset Spacing 0.370" (9.40mm)
Mfr NorComp Inc.
Contact Material Brass
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Board Lock, Mounting Brackets
Shell Size, Connector Layout 5 (DD, D)
Operating Temperature -50°C ~ 100°C