175-R27-JBW
RCD Components
Product No:
175-R27-JBW
Manufacturer:
RCD Components
Package:
Axial
Description:
RES 0.27 OHM 5% 10W AXIAL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 350°C
Composition Wirewound
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Size / Dimension 0.350" Dia x 1.720" L (8.89mm x 43.70mm)
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Supplier Device Package Axial
Resistance 270 mOhms
Series 100
Power (Watts) 10W