1812L075ZR
Littelfuse Inc.
Product No:
1812L075ZR
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Description:
PTC RESET FUSE 13.2V 75MA 1812
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 13.2V
Current - Hold (Ih) (Max) 75 mA
Height - Seated (Max) -
Approval Agency cURus, TUV
Current - Max 100 A
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 450 mOhms
Series POLY-FUSE®, 1812L
Type Polymeric
Package / Case 1812 (4532 Metric), Concave
Thickness (Max) 0.030" (0.75mm)
Resistance - Initial (Ri) (Min) 100 mOhms
Mfr Littelfuse Inc.
Current - Trip (It) 1.5 A